Symbolika Aliho poslednej cesty: ten Najväčší medzi “bezmenným”

Keď Muhammad Ali minulý týždeň dobojovala svoju poslednú bitku, sociálne siete zaplavila vlna sympatií a vďaky. Aliho meno často ani nebolo potrebné zmieňovať – ​​každý predsa vedel, kto bol Šampión či Najväčší. Pohreb legendárneho (to slovo sa dnes nadužíva, tentokrát sa mu ale nedá vyhnúť) boxera potom bol symbolickým zavŕšením jeho života: z väčšej časti sa odohral medzi “obyčajnými” ľuďmi. Z takejto show (pozor, to nie je myslené pejoratívne!) By mal Ali určite radosť…

Bob Dylan, pápež, Beatles, hollywoodske hviezdy prvej veľkosti, Woody Allen, Nelson Mandela, americkí prezidenti, Pelé, Malcolm X, Michael Jackson…Zoznam osobností, ktoré fotografi zvečnili pri stretnutie s Muhammadom Alim, je predlhý. Aký to musel byť život!Na všetkých snímkach je najlepší boxer všetkých čias sebavedomý, uvoľnený, svoj.

Potom je tu ale aj celý rad Aliho fotografií s “bezmenným”. V zairskom Kinshase, na uliciach chudobných štvrtí amerických miest, pri verejných tréningoch na jeho mýtické “základni” v Deer Lake. A na nich je bojovník vo svojom živle: v očiach mu horí radostný oheň, nebojí sa veľkých gest a ešte väčších slov. Ali bol skutočne “doma” medzi obyčajnými ľuďmi, medzi svojimi; medzi tými, Bet365-Podrobnosti tu ktorým prepožičal svoj hlas, svoju tvár a svoj vplyv.Ľudia z najlepšie stávkové bonusy na internete jeho okolia spomínali, ako často nechával zastaviť vozidlo, len aby mohol vystúpiť a pozdraviť sa s prekvapenými okoloidúcimi, ktoré priťahoval ako magnet.

Posledná rozlúčka priamo v uliciach jeho rodného Louisville len zvýraznilo tento kľúčový rozmer Aliho osobnosti : hoci Šampión tvrdohlavo prošlapal cestu najostrejším športovým hviezdam dneška (a mnohé z nich mu za to právom vzdala hold), nikdy sa neodcudzil tým menej šťastným obyvateľom sveta.


“Chcel by som, aby sa na mňa spomínalo ako na niekoho, kto nikdy neschvaľoval tých, ktorí k nemu vzhliadali,” zdôrazňuje v autobiografickej knihe “The Soul Of A Butterfly”.

Len ťažko si predstaviť silnejší odkaz človeka , ktorý bol svojho času bez preháňania najznámejší osobností planéty.

Možno, že sa raz objaví nástupca Michaela Jordana.Trebárs raz bude aj nový Gretzky. A alebo nový Messi, dominantnejší Djokovič, rýchlejší Bolt. Kto vie? NIKDY už ale nebude nový ani druhý Ali. Navždy ten Najväčšia.

Bet365-Recenzia stávkovej kancelárie